Partida Creus SM 2019 – nieznośna lekkość katalońskiego bytu

Katalonia od lat okupuje wysokie miejsca w rankingach popularności destynacji turystycznych. A bo to cudnej urody, pstrokata Barcelona, a bo ciepłe Morze Śródziemne. W ostatnich miesiącach do powodów pielgrzymek dorzucił się jeszcze Robert Lewandowski, którego przenosiny do FC Barcelona rozgrzały do czerwoności wyszukiwarki lotów z jedynym słusznym celem podróży – by zobaczyć Polaka w akcji. Stolica Katalonii staje się dla nas niemal jak drugi dom, tym bardziej nie wypada nie znać skarbów tamtejszego winiarstwa.

Jednym z nich jest czerwona, endemiczna dla regionu odmiana sumoll. Tutaj od nieocenionego klasyka win naturalnych z Hiszpanii –  Celler Partida Creus. To mała winiarnia stworzona przez Antonellę Gerosę i Massimo Marchiori – parę włoskich architektów z Piemontu. Projekt zainicjowali w 2007 roku, szukając całkowitej odmiany w swoim życiu, przenosząc się wówczas do spokojnej katalońskiej wioski Bonastre w regionie Baix Penedès. Tu produkują wina z winogron uprawianych metodami ekologicznymi. Antonella i Massimo są partnerami i producentami Slow Food, szanują naturę w maksymalnym stopniu i przywracają dawne tradycje na ziemiach w Bonastre. Na roli unikają stosowania inwazyjnych prac mechanicznych (na rzecz osiołka i konia). Stronią od zabiegów chemicznych i koncentrują się na cyklach biodynamicznych oraz fazach księżyca. Ich projekt charakteryzuje bardzo ograniczona produkcja winogron o świetnej jakości biologicznej.

To wino jest jak ryba, od początku woła o tlen. Pierwsze wrażenia po otwarciu Celler Partida Creus SM 2019 są mocno rustykalne – pojawia się nieco nuty stajennej. Wystarczy, że damy mu 10-15 minut, a w kieliszku zaczynają się intensywne, owocowo-warzywne wygibasy. W nosie odnajdziemy przewiewne aromaty śliwki, granata, wiśni i sporo świeżych czerwonych owoców. Przy drugim podejściu pojawia się runo leśne i kuchenne warzywa (tymianek, koper włoski). Na podniebieniu wyjątkowo soczyste, żywe, kwaśne i, pomimo intensywności aromatycznej, w gruncie rzeczy lekkie. Na mięciusich taninach spoczywa masa czerwonego owocu. Nieznośna lekkość bytu i niepodrabialna finezja szczepu bez naturalesowych wariactw.

Fermentowane na rodzimych drożdżach, niefiltrowane, bez dodatku SO2.

Twórca: Massimo Marchiori, Celler Partida Creus

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Region: Katalonia

Szczepy: 100% sumoll

Importer: Winoblisko

Cena: kupione w Barcelonie za 22 EUR

Ocena: ***** (dobre i niezwykle interesujące – 4.5/6)

Źródło: zakup własny

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: