Clemens Busch Marienburg Falkenlay GG 2011

Są butelki, które kupuję z wypiekami na twarzy, pieszcząc w myślach gorące wspomnienie o ich wspaniałości, by następnie z cierpliwością godną lepszej sprawy czekać na ten odpowiedni moment, specjalną okazję, czy wreszcie wyjątkową osobę, z którą pragnie się takiego wina spróbować. Z tym rieslingiem od Clemensa Buscha trochę też tak było. Czekał na swój wielki dzień, noc Perseidów, zalotne spojrzenie ukochanej, jakiś wybuch, iluminację, tymczasem on w zwykły, niczym niewyróżniający się wtorek zapukał do mnie i szepnął – to dziś… A ja takim zaczepkom nie pozostaję z reguły obojętny. 

Clemens Busch © Piotr Wdowiak

Clemens Busch i jego Weingut Clemens Busch to żywa legenda z Pünderich nad Mozelą i – bez słowa przesady – jeden z najlepszych twórców wytrawnych rieslingów na świecie. Clemens prowadzi winiarnię razem z żoną Ritą. Posiadają 16 ha winorośli, z czego 99% to riesling. W 1984 roku Buschowie podjęli decyzję o przejściu na uprawę organiczną, zmierzają również w kierunku biodynamiki. W odróżnieniu od dużej części producentów z Mozeli winiarnia nie spieszy się z wypuszczaniem na rynek swoich win. W piwnicach korzysta zarówno z tradycyjnych 1000-litrowych beczek jak i stalowych zbiorników. Buschowie od 2015 roku są członkiem organizacji Respekt, która zrzesza winiarzy stosujących uprawę biodynamiczną.

Czekający na swoją chwilę Weingut Clemens Busch Marienburg Falkenlay GG 2011 pochodzi z ciepłego nad Mozelą rocznika, stąd trudno dziwić się 14 procentami na etykiecie. Barwa słomkowa. Pięknie dojrzały, gęsty nos przynosi słodki aromat soczystej brzoskwini, owoców tropikalnych, miodu – z lekko zaznaczoną nutą petrolową. Usta są gładkie, mleczne, wręcz maślane i przyjemnie ewoluowane. Ciało powabne, bogate z posmakiem białych owoców, szarlotki i szczyptą mineralności. Soczyste i wciąż żywe, a zarazem elokwentnie wiekowe. Upojny, dojrzały Grosses Gewächs (termin używany do identyfikacji najlepszych białych win w Niemczech).

Twórca: Clemens Busch, Weingut Clemens Busch

Kraj pochodzenia: Niemcy

Region: Mozela

Szczepy: 100% riesling

Importer: młodsze wina producenta sprowadza poznański SPOT.

Cena: 32 EUR w winnicy

Ocena: ****** (znakomite – 5.5/6)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: