Balassa Furmint 2018

Jak jest luty, to musi być Furmint Február – święto stworzone na Węgrzech, by promować ten szczep i wina z niego powstające. W tym roku przypada piąta (okrągła) rocznica, jest więc okazja do jeszcze większego świętowania.

Mój pierwszy z lutowych wyborów pochodzi od Istvána Balassy z Tokaju – hiper zdolnego winiarza młodego pokolenia, należącego do absolutnej czołówki całego regionu. To tytan pracy – żadnego zajęcia się nie boi. Oprócz prowadzenia własnego projektu odpowiada za nadzór upraw w państwowym kombinacie Grand Tokaj, ma dzięki temu świetny przegląd różnorodności i bogactwa tutejszego terroir.

Istvan Balassa © balassabor.hu

Przygoda Istvána z winiarstwem zaczęła się w 1999 roku. Przez lata pracował u innych, zbierając cenne doświadczenie, które przydało się gdy w 2005 roku założył własną winiarnię. Ta do dziś nie ma zresztą głównej siedziby. István krąży między Tokajem i Mád, a gości, jak tylko pogoda pozwala, przyjmuje na szczycie słynnej winnicy Szent Tamás. Jego areał z roku na rok wzrastał, aż do obecnych 14 hektarów położonych w siedliskach Betsek, Szent Tamás, Nyúlászó i Mézes-Mály. Ponieważ fascynuje go bioróżnorodność tokajskiego terroir, to jego uprawy składają się z aż 23 różnych parceli.

Balassa Furmint 2018 pochodzi z wyjątkowo gorącego rocznika w Tokaju, w efekcie ma zaskakująco mocną budowę i dojrzały charakter. W butelce znajduje się kupaż gron z czterech parceli: Hangacs, Dorgo, Betsek i Szent Tamás. Już ten „entry level” Istvána udowadnia klasę winiarza. Wino dojrzewało 9 miesięcy, częściowo w beczkach dębowych, częściowo w stalowych zbiornikach. W intensywnym nosie odnajdziemy nuty brzoskwini, moreli oraz ziołowe akcenty akacji i rumianku. W ustach chrupkie, orzeźwiające dynamiczną kwasowością, okraszoną nutą dębu. Ekstra pijalne z orzechowym niuansem w posmaku i słoną mineralnością. Świetna furmintowa robota.

Twórca: István Balassa, Balassa Bor

Kraj pochodzenia: Węgry

Region: Tokaj

Szczepy: 100% furmint

Importer: Deliwina, Rafa-Wino

Cena: 59 zł

Ocena: ***** (dobre i niezwykle interesujące – 4.5/6)

Źródło: zakup własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: