Meroni „Il Velluto” Valpolicella Classico Superiore 2013

W polskich internetach o tym producencie pisało się już niejednokrotnie, nie mogłem sobie jednak odmówić i ja tej przyjemności, gdy w moim kieliszku wylądowała przecudnej urody Valpolicella. W swojej kategorii bezsprzecznie wzorzec z Sevre.

Azienda Agricola Meroni znajduje się 18 km na północny zachód, od osławionej w „Romeo i Julii”, pięknej Werony. W miejscowości Sant’Ambrogio di Valpolicella w jednej z pięciu gmin obszaru Valpolicella Classica. Posiadłość obejmuje 15 hektarów, z których 11 zostało obsadzonych winoroślą, po starannej renowacji terenu, który był przystosowany do uprawy winogron już od czasów rzymskich. Pozostałe 4 hektary zajmują drzewa oliwne. Od 1935 roku Meroni produkuje tu wina z własnych winogron z posiadłości „Sengia” i „Maso”, znajdujących się u stóp wioski San Giorgio Ingannapoltron. Pozostałe winnice leżą na obszarze la Grola, znanym jako najbardziej „odpowiedni” zakątek Valpolicelli. Legenda głosi, że to właśnie tu po raz pierwszy wyprodukowano słynne wina Recioto i Amarone. Meroni produkuje dwie linie butelek: „Sengia ” od nazwy winnicy oraz „Il Velluto” (aksamit), będącej hołdem dla znanego poety z Werony – Berto Barbaraniego (uwiecznionego zresztą na etykietach). Styl tradycyjny, mocno elegancki.

Katia i Carlo Meroni, Azienda Agricola Meroni. Fot. vinimeroni.com

Meroni „Il Velluto” Valpolicella Classico Superiore 2013 to valpo ze świetnego rocznika i – możecie mi wierzyć – naprawdę daje do pieca. Producent w odróżnieniu od konkurencji nie produkuje kategorii Ripasso (po wyciśnięciu moszczu na amarone wytłoczyny zalewa się winem Valpolicella), stąd większość bardzo dojrzałych gron, które poszłyby na ten typ wina, trafiają do prostszego w teorii Superiore. Ale u Meroni to nie przelewki, a bardziej dojrzalsza i mocniejsza (14.5%) twarz Classico.  Winogrona na to wino były podsuszane przez 30-35 dni w celu uzyskania wyższego stężenia cukru, tracąc około 7-10% początkowej objętości. Po zakończeniu fermentacji wino dojrzewa w dębowych beczkach o pojemności 20-25 hektolitrów przez mniej więcej trzy i pół roku, a następnie w butelce przez kolejne sześć miesięcy, aby osiągnąć pełną dojrzałość.

Wiśniowa barwa jest niezwykłej urody. Nos pachnie śliwką, czereśnią, dojrzałą wiśnią, w tle pojawia się tytoń i gorzka czekolada. Gustowne usta posiadają pokaźną budowę, tryskają ciemno-czerwonym owocem (czereśnie, suszone śliwki), znowu pojawia się tytoń, a wszystko to zostaje wyścielone welurową taniną pod rękę ze świetną, nadal żywą kwasowością. Czujesz, jakbyś przechadzał/-a się jesiennym sadem pełnym ciemnych, dojrzałych owoców. Także tak. Aż strach pomyśleć, amarone jest jeszcze lepsze.

Twórca: Carlo Meroni, Azienda Agricola Meroni

Kraj pochodzenia: Włochy

Region: Wenecja Euganejska, Valpolicella

Szczepy: 30% corvina, 30% corvinone, 30% rondinella, 10% molinara

Importer: Vini e Affini

Cena: 95 zł

Ocena: ***** (bardzo dobre – 5/6)

Źródło: zakup własny

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: