Chateau Isolette La Bohème 2015

Jesień, podobnie jak wszystko po drodze w tym przedziwnym roku, wtargnęła nie pytając o zgodę i ani się obejrzymy, a za oknami ujrzymy pierwszy śnieg. To z automatu przestawia mi nieco kubki smakowe i dużo chętniej spoglądam w kierunku czerwieni, której w ostatnich latach coraz mniej w moim kieliszku. Dodatkowym języczkiem u wagi jest fakt, że to rzadko eksplorowana na blogu Francja, a dokładniej jej południowe krańce, czyli Dolina Rodanu.

Dziś podróżuję do apelacji Luberon, gdzie znajduje się winiarnia Chateau Isolette, należąca do polskich właścicieli. To 45-hektarowa winnica położona w samym sercu regionalnego parku naturalnego Luberon. Miejsce to charakteryzuje się łagodnymi zimami i gorącymi latami, a winorośl rozwija się tutaj na wysokości od 200 do 400 m n.p.m., na kilku rodzajach gleby: gliniastej, piaszczystej i na wapiennych piargach. Luberon leży trochę w rozkroku pomiędzy dwoma słynnymi regionami (Prowansją i Doliną Rodanu) i widać wpływ jednego, jak i drugiego. Stąd znajdzie się tu miejsce na interesujące róże, jak i rodańskie klimaty z syrah i grenache w rolach głównych.

Z całego pakietu próbowanych win producenta, wybrałem butelkę Château Isolette La Bohème 2015 (blend syrah i grenache), która swoje przeszła w dębowej beczce. Pachnie czarną wiśnią, śliwką, wyczuwalne są też akcenty lukrecji i tytoniu. Szarpiące podniebienie usta, w ryzach utrzymuje głownie gruboziarnista tanina. Jak się przez nią już przebijemy, to w głębi czai się tu dobrej jakości owoc (czereśnia, wiśnia, jeżyny), akcenty wanilii i czarnego pieprzu. Kwasowość nie dojechała do stacji, ale dobrze zaopatrzona spiżarnia z wekami z ciemnych owoców potrafi to wynagrodzić.

Twórca: Chateau Isolette

Kraj pochodzenia: Francja

Region: Dolina Rodanu, Luberon

Szczepy: 70% syrah, 30% grenache

Importer: Chateau Isolette

Cena: 58 zł

Ocena: **** (dobre – 4/6)

Wino otrzymałem do degustacji od producenta. W podanej cenie można zamówić je na stronie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: