Jesienne tęsknoty – Niepoort Quinta de Baixo Poeirinho Baga 2015

Gdy tylko jesień puka do drzwi regularnie tęsknie za Portugalią, równie regularnie zaprząta mi wtedy myśli czerwona królowa Bairrady – moja ulubiona baga.

Poeirinho – bohaterka dzisiejszego wpisu – wyszła spod ręki Dirka Niepoorta, a pochodzi konkretnie z posiadłości Quinta De Baixo, którą Niepoort zarządza w Bairradzie właśnie. Rodzina Niepoort wywodzi się z Holandii. W połowie XIX w. Franciscus Marius van der Niepoort udał się do Portugalii, gdzie zajął się handlem porto. Przez wiele lat rodzina była tylko pośrednikiem pomiędzy producentami, a nabywcami wina, sama nie posiadając winnic. Sytuacja uległa zmianie, gdy w 1987 roku Dirk, postanowił dołączył do rodzinnego biznesu obok swojego ojca Rolfa. Zmienił wówczas podejście rodziny i namówił ją do kupna pierwszych 25 ha winnic w dolinie Douro. Dość szybko wszedł też do awangardy tutejszych producentów, decydując się, obok słodkiego wzmacnianego porto, także na produkcję win wytrawnych.

Dirk Niepoort © salcombegin.com

Niepoort to winiarz o ogromnej odwadze, pomysłowości, działający z dużym rozmachem. Dziś poza Douro posiada winnice w regionach Minho, Bairrada, Dão czy także nad niemiecką Mozelą. To ikona, żywa legenda i prawdziwa instytucja (nie tylko w świecie portugalskiego winiarstwa).

Niepoort Poerinho Baga 2015 powstało z winogron pochodzących z różnych bardzo starych działek w winnicy (średnio 100-letnie krzewy). Fermentowało w otwartych lagares oraz w zamkniętych zbiornikach, gdzie przeszło macerację węglową, a następnie pozostało tam przez 4 tygodnie. Następnie wino przeszło fermentację malolaktyczną w używanych drewnianych kadziach 2500L. Także w nich dojrzewało potem przez 20 miesięcy. Zabutelkowano je bez filtracji.

Poeirinho jest wyraziste i obficie owocowe. W bukiecie mineralne (słone, wręcz morskie nuty) i orzeźwiające, z nutą świeżych owoców (wiśnia, dojrzała malina, jeżyny). Soczyste, kwaskowe usta, wypieszczone są gładką taniną i malinowo-żurawinowym owocem. Sporo tu energii i autentycznej iberyjskiej charyzmy.

Twórca: Dirk Niepoort, Niepoort Vinhos

Kraj pochodzenia: Portugalia

Region: Bairrada

Szczepy: 100% baga

Importer: brak

Cena: 26 EUR

Ocena: ***** (dobre i niezwykle interesujące – 4.5/6).

Źródło: zakup własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: