Sedella Laderas de Sedella Ánfora 2016

W poszukiwaniu frapujących czerwieni spoglądam ponownie w stronę nieba, gdyż ostatnio mam szczęście do „win górskich”. Wybór pada na nietuzinkową Andaluzję i uprawy na wysokości 750 m n.p.m. Moi drodzy, głowa do góry.

Sedella Laderas de Sedella Ánfora 2016 to niesztampowy blend trzech odmian: romé, garnacha, jaén – wszystkich uprawianych na łupkach. Pierwszy szczep to rzadki, występujący tylko w tym zakątku Hiszpanii oryginał. Wino fermentowało na rdzennych drożdżach w jajach z francuskiego dębu. Następnie przez rok dojrzewało w cementowej amforze. Siarka została użyta tylko do butelkowania, wino nie było klarowane, ani filtrowane. Nos charakteryzuje się nutami wiśni (i ich pestek), śliwki i jagód. W tle majaczą przyprawy i czarna ziemia. Usta są gęste, średnio kwasowe, soczyste, kipiące owocem. Tanina łasi się drobnym ziarnem i jest potoczysta. Na etykiecie widnieje napis mediterranean mountain wine i doprawdy trudno zaprzeczyć temu zgrabnemu hasłu. To osobliwe combo łączy śródziemnomorską temperaturę wrzenia i świeżość wysokogórskiego powietrza.

Zawartość butelki zawdzięczamy Laurenowi Rosillo Marhuenda z Sedella Vinos. Założona w 2006 roku winiarnia usytuowana jest w okręgu Axarquía (apelacja Sierras de Málaga) na wschód od Malagi. Marhuenda na wysokości 750 m n.p.m., tworzy tu dwa czerwone i jedno białe wino. Dzięki jego staraniom udało się powiększyć areał unikalnej na skalę światową odmiany – romé. Winnica, położona jest w miasteczku liczącym 400 osób i ma zaledwie 2,5 hektara. Klimat jest tu niepowtarzalny. Patrząc z jej szczytu na południe można podziwiać widoki na Morze Śródziemne. Na północy z kolei widoczny jest najwyższy szczyt okolic Malagi – La Maroma (2069 m n.p.m.), przez kilka miesięcy w roku pokryty śniegiem. Spektakularny mikroklimat dopełniają występujące tu orły i kozice. Na szczęście wino Marhuendy nie jest tylko dla orłów.

Twórca: Lauren Rosillo Marhuenda, Sedella Vinos

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Region: Andaluzja, Sierras de Málaga

Szczepy: romé, garnacha, jaén

Importer: El Catador

Cena: 85 zł

Ocena: ***** (bardzo dobre – 5/6)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: